Iš viso rezultatų:

„Karaimų istorijos pėdomis“ atveria neatrastus karaimų istorijos slėpinius

2023-01-24
 „Karaimų istorijos pėdomis“ atveria neatrastus karaimų istorijos slėpinius

Įvykis karaimistikos istorijoje ir šalies kultūros istorijoje – taip būtų galima įvardyti ambasadorės dr. Halinos Kobeckaitės ką tik gimusią knygą „Karaimų istorijos pėdomis“. Šis solidus leidinys, kurį išleido VšĮ „Vorutos“ fondas, buvo pristatytas Trakų viešojoje bibliotekoje. 

Knyga išleista pernai minint Lietuvos karaimų metus ir yra skambus tų metų akordas.  Ji atspindi 625 metų karaimų tautos gyvenimą Lietuvoje, jos indėlį į Lietuvos istoriją ir dabartį. Karaimus į Lietuvą iš Krymo atsikvietė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas, atkėlęs 382 šeimas. Dauguma karaimų apsigyveno Takuose, priešais valdovo pilį, kur jų palikuonis sutiksime ir šiandien.       

Karaimų tautos istorijos ir savasties, gyvenimo būdo mozaika, šios tautos pažinimo enciklopedija – taip daugeliui skaitytojų atsiveria knyga, į kurią sudėta daugiau nei per dešimtį metų jos autorės parašyti straipsniai, publikuoti įvairiose medijose.

Šis diplomatės, žurnalistės, vertėjos, visuomenės ir politinės veikėjos, karaimistikos tyrinėtojos, Trakų rajono garbės pilietės H. Kobeckaitės kūrybinis darbas remiasi ilgamete patirtimi, istoriniais tyrimais ir įžvalgomis. Tai, kas metai iš metų kaupta, publikuota bei naujai pažvelgta bei prikelta iš tautinės atminties klodų – nuo šiol turime viename leidinyje.  

Šį milžinišką darbą dr. H. Kobeckaitei padėjo nuveikti redaktorė dr. Regina Venckutė, pastebėjusi, kad mažai tautai padėjo išlikti, visų pirma, išsaugota religija ir kalba. R.Venckutė pastebėjo, kad redaguodama turtingą apimtimi ir turiniu leidinį, ji vis dar atrasdavo kažką nauja iš karaimų istorijos ir kultūros.

„Vorutos“ fondo steigėjas, Lietuvos istorijos žurnalo „Voruta“,  Trakų rajono laikraščio „Trakų žemė“ leidėjas ir vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius, pristatydamas knygą „Karaimų istorijos  pėdomis“, pabrėžė jos autorės ambasadorės dr. H. Kobeckaitės asmenybės vaidmenį ir išskirtinę veiklą karaimistikoje bei kultūroje.

Dr. H. Kobeckaitę sveikino Seimo nariai, rajono savivaldybės vadovai, karaimų bendruomenės nariai, kultūrai neabejingi trakiečiai. Savivaldybės meras Andrius Šatevičius linkėjo, kad pernai paminėti Lietuvos karaimų metai tęstųsi toliau ir niekada nesibaigtų.    

 Sausakimšoje biblotekos salėje laukė ir staigmena –  ambasadorę pasveikino ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Knygos pristatymo proga neapsieita be puikiųjų karaimiškų kibinų, kuriais vaišino karaimiškų patiekalų kavinės „Kiubėtė“ šeimininkė Ingrida Špakovskaja. Ir be ilgiausių metų ambasadorei karaimiškai ir lietuviškai.

Šią 600 puslapių su unikaliomis nuotraukomis ir istorijomis knygą galima vadinti ir atradimų knyga, nes ji atveria mažiau pažintus ar visai neatrastus karaimų istorijos puslapius.

Trakų rajono savivaldybės informacija

Nuotraukoje: Ambasadorė dr. H. Kobeckaitė pasirašo savo naująją knygą merui A. Šatevičiui. Sigitos Nemeikaitės nuotr.

Atgal
Projekto vertė
Projekto laikotarpis