*alt_site_homepage_image*

Vienintelės Trakų rajone edukacinės filmo kūrimo dirbtuvės „Mano kadras“ baigia penktąjį sezoną

Naujienos

Gruodžio 4–10 dienomis skirtingose Trakų rajono vietovėse – Trakuose, Lentvaryje, Tiltų ir Dusmenų kaimuose – buvo parodyti penki projekto „Edukacinės filmo kūrimo dirbtuvės „Mano kadras“ dalyvių dokumentiniai filmai, kuriuos jie kūrė patys su kino profesionalų pagalba. Tai buvo penktojo projekto sezono uždarymo renginiai. Įvykusiuose gyvuose seansuose dalyvavo filmų autoriai, jų herojai, susirinkę žiūrovai uždavė klausimus ir išgirdo dalyvių įspūdžius apie kūrybinius iššūkius, kilusius projekto metu.

„Labai unikali patirtis, – sako dirbtuvių dalyvis Mindaugas Džiautas iš Trakų. – Senai svajojau filmuoti ir, kai tik su šeima persikėliau gyventi į Trakus, iš karto pamačiau dirbtuvių skelbimą. Atėjau. Patiko. Labai profesionaliai suorganizuota viskas. Ir labai patiko, kad tai vieta, kur susirenka bendraminčiai. Esi ne vienas.“

„Dokumentiką man buvo sunkiausia kurti, – dalijasi įspūdžiais penktus metus projekte dalyvaujanti Agnė Kubaitytė iš Trakų. – Aš mėgstu viską susiplanuoti, todėl vaidybinį filmą man labiau patiko kurti. Čia aš pasimečiau ir neišėjo įgyvendinti dokumentinio filmo tokio, kokio norėjau.“

„Pritariu Mindaugui dėl bendraminčių, – per premjerą dalinosi mintimis dalyvė Ula Krinickaitė iš Lentvario. – Praplėtė mano pažinčių ratą. Smagu susipažinti su naujais žmonėmis. Man patiko ir vaidybinį, ir dokumentinį filmą kurti, man labai patiko režisūra. Galvoju stoti į režisūrą. Žiūrėsime, kaip seksis. Bet režisuosiu ir ateityje filmus.“

„Filmų, sukurtų apie žinomus žmones, yra daug, o štai apie paprastus – mažai, – sako Rima Karsokienė iš Dusmenų. – Norėjau parodyti, kad už to išoriškai bauginančiai atrodančio žmogaus slypi jautrus žmogus. Manau, man pavyko tai įgyvendinti.“ „Mūsų kūrybinė grupė, kai išgirdo, kad reikės kurti dokumentinį filmą, iš karto žinojo, kad filmuosime savo kaimo poetą, – tvirtai filmo premjeroje pareiškė Vaiva Neteckienė iš Tiltų. – Manom, kad atėjo laikas užfiksuoti tokį kaimo poetą kaip Vytautas Vilkišius, kuris gyvena šalia mūsų. Reikia palikti filmą ateities kartoms. Toks buvo mūsų uždavinys.“

Filmas „Tiltų kaimo poetas“ (režisierė Vaiva Neteckienė) pasakoja apie Tiltų kaime gyvenantį poetą Vytautą Vilkišių, kurio eilėraščius jau daug metų spausdina laikraštis „Trakų žemė“, įvairūs poezijos almanachai, pristatantys Trakų ir ne tik rajono poetų kūrybą, jis yra išleidęs dvi savo kūrybos knygas. Filme kalba pats poetas, jo artimieji ir žmonės, padėję jam išleisti knygas.

Filmas „Kolekcionierius“ (režisierius Mindaugas Džiautas) pasakoja apie žinomą sportinių ženklelių kolekcionierių Rimantą Džiautą, besidalijantį mintimis apie savo kolekcionavimo pradžią bei jo pabaigą.

Filmas „Vytukas“ (režisierė Rima Karsokienė) pasakoja apie paprastą kaimo žmogų Vytautą, benamį, kuris ieško savęs šiame gyvenime, jaučiasi čia nereikalingas ir kabinasi už gyvenimo atsitiktiniais darbais arba tiesiog vaikščiodamas po kaimą.

Filmas „Bus kaip bus“ (režisierė Ula Krinickaitė) pasakoja apie Vaidą, kuri savo gyvenime susidūrė su klastinga liga, kurios metu ji buvo trumpam mirusi.

Filmas „Paskutinė kelionė“ (režisierė Agnė Kubaitytė) pasakoja apie režisierės dvyliktos klasės paskutinę bendrą kelionę, kurioje patiriami įvairūs nuotykiai ir įspūdžiai.

Visus filmus projekto dalyviai kūrė patys, jiems padėjo dirbtuvių vadovas režisierius Antanas Gluskinas, kino operatorė Laura Aliukonytė, montažo režisierė Silvija Vilkaitė, garso režisierius Laurynas Kamarauskas.

„Labai smagu, kad dalyviai turėjo galimybę visus metus gilinti savo kino žinias projekte, – dalinasi mintimis dirbtuvių vadovas režisierius Antanas Gluskinas. – Pirmą kartą šiemet projektas vyko pusę metų, o ne tik tris mėnesius, kaip būdavo anksčiau. Tas padėjo dalyviams susipažinti su dviem skirtingais kino žanrais – vaidybiniu kinu ir dokumentika. Pavasarį jie kūrė vaidybinius filmus, kurių veiksmas vyko vienoje vietoje. O štai rudenį kūrė dokumentiką. Šitas projekto veiklų tęstinumas leido dalyviams nuosekliai gilinti savo kino gramatikos žinias.“

Nuo gruodžio 11 d. 12 val. sukurti projekto dalyvių filmai bus pasiekiami virtualiai, edukacinių filmo kūrimo dirbtuvių „Mano kadras“ internetiniame puslapyje: https://filmodirbtuves.wixsite.com/manokadras/2023 .

Iš viso per penktąjį projekto sezoną buvo sukurti 6 vaidybiniai ir 5 dokumentiniai filmai. Dalyvavo vaikai, jaunimas ir suaugusieji. Projekto veiklos vyko penkiose Trakų rajono vietovėse – Dusmenyse, Lentvaryje, Tiltuose, Trakuose ir Rykantuose.

Projektą organizavo VšĮ „Monoklis“, projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė. Projekto partneriai: Trakų kultūros ir meno centras, Lentvario kultūros centras, MB „Pro Momento“, Trakų rajono Rykantų universalus daugiafunkcis centras, Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centras, asociacija Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė.

 

VšĮ „Monoklis“ informacija

Nuotraukoje: filmo „Kolekcionierius“ kadras.

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image