*alt_site_homepage_image*

Trakų viešojoje bibliotekoje – moksleivių pažintis su dokumentiniu kinu ir saugumu internete

Naujienos

Trakų viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su festivaliu „Nepatogus kinas“ ir dalyvaudama bendrakūrystės projekte NK-DOKU, pakvietė Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 8b ir 8c klasių mokinius, lydimus direktoriaus pavaduotojos ugdymui Ritos Sadovskienės ir anglų kalbos mokytojos Dalios Valikonienės, į dokumentinio filmo „Tiktok, Boom“ (rež. Shalini Kantayya) peržiūrą. Kino seansas skirtas akcijai „Saugesnio interneto savaitė 2024“ bei „Medijų ir informacinio raštingumo“ mokymams.

Filme kalbama apie „TikTok“ – vieną populiariausių šių dienų socialinių platformų tarp jaunimo. Dokumentinio kino juosta nagrinėja algoritminę, sociopolitinę, ekonominę ir kultūrinę programėlės įtaką bei poveikį jaunam žmogui. Aptariamos tokios temos, kaip: skaitmeninės teisės ir atsakomybė, netikros naujienos (angl. fake news), neapykantos nusikaltimai. Pristatomi programėlės privalumai (inovacijos, žaibiškas išpopuliarėjimas, pritapimas bendruomenėje, pasiekiamas aktualus turinys, lavinamas kūrybiškumas, įspūdingas sekėjų skaičius, galimybė užsidirbti, gražūs komentarai) ir trūkumai (susirūpinimas dėl saugumo problemų ir iššūkių pasaulinei politikai, taip pat gyvenimas tik virtualiame pasaulyje besivaikant patiktukų, konkurencija ir perdegimas siekiant sužavėti sekėjus, neigiami ir žeminantys komentarai). Tai – empatiškas filmas apie Z kartą, nagrinėjantis, ką reiškia būti savu skaitmeniniame pasaulyje. Filmas kviečia susimąstyti, įvertinti socialinių tinklų poveikį ir ugdyti kritinį mąstymą.

Aštuntokai išgirdo daug naujos informacijos apie socialinius tinklus, įgijo žinių apie saugumą internete. Atsidavusios savo darbui pedagogės po peržiūros nusprendė paskirti visą pamoką filmo aptarimui. Kadangi vaikai dažnai į tam tikrus dalykus žvelgia paviršutiniškai, svarbu juos kviesti diskusijai ir refleksijai, kad gebėtų įsijausti ir suvokti informacijos pliūpsnį. O diskusijai peno į valias: kaip socialiniai tinklai gali padaryti įtaką tikslams? Keisti mąstymą? Formuoti nuomonę? Kokiais etikos ir moralės standartais vadovaujasi socialinių platformų kūrėjai? Ar ir kada turėtų įsitraukti tėvai, kai kalbama apie iššūkius, susijusius su platformų žalingu poveikiu jaunimui?

Itin svarbu šviesti moksleivius medijų ir informacinio raštingumo, saugumo internete temomis. Skaitmeninė erdvė suteikia be galo daug galimybių mokytis, dirbti, kurti, pramogauti, realizuoti save, tačiau taip pat kelia ir pavojų. Būkime išmanūs ir atsakingi interneto vartotojai!

 

Akvilė Narbutienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image