Nuo liepos 28-osios iki rugpjūčio 4-osios Trakų fanfarinės savaitės dalyviams ir talkininkams – ilgiausių dienų ir trumpiausių naktų laikas. Jau devynioliktą kartą prasidėjus šiam festivaliui, kaip ir kasmet aušta muzikos garsų gausos bei naujų žinių troškimo pripildytos, regis, nesibaigiančios ir vis naujoms patirtims kviečiančios dienos.
Trakų fanfarinė savaitė – beprecedentis įvykis
Šiemet XIX Trakų fanfarinę savaitę atidarys pirmą kartą Lietuvoje koncertuosiantis vienas iškiliausių varinių pučiamųjų instrumentų ansamblių pasaulyje „German Brass“. Ansamblis savo kūrybinę veiklą pradėjo dar 1974 metais kaip pučiamųjų kvintetas. Šiuo metu „German Brass“ groja 11 aukščiausio lygio muzikantų, kurie taip pat dirba pagrindiniuose Vokietijos simfoniniuose orkestruose ir (arba) yra aukštųjų mokyklų profesoriai. Per 50 metų trunkančią savo karjerą „German Brass“ koncertavo Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Ispanijoje, kitose Europos šalyse, surengė koncertinius turus Kinijoje, Lotynų Amerikoje, JAV ir kitose pasaulio vietose, įrašė daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių, skaitmeninių vaizdo diskų. Dėl išskirtinio virtuoziškumo ir garso ypatybių „German Brass“ padarė didelę įtaką visai pučiamųjų instrumentų muzikos kultūrai. Kolektyvas pelnė daugybę nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų, už išskirtinius muzikinius pasiekimus Vokietijos fono akademija (Deutsche Phono-Akademie) jam skyrė „Echo Klassik“, vieną svarbiausių klasikinės muzikos apdovanojimų pasaulyje. Penki šio kolektyvo muzikantai Trakų fanfarinės savaitės festivalio metu taip pat mokys jaunuosius atlikėjus grojimo pučiamaisiais instrumentais paslapčių.
Tokio aukšto lygio kolektyvo atvykimas į Lietuvą – itin didelis pasiekimas, rodantis milžinišką, nuoseklų, ne vienerius metus trukusį organizatorių darbą. Apie meninių programų formavimą, lektorių pasirinkimą ir su tuo susijusį ilgą vadybinį procesą pasakoja projekto meno vadovas, Trakų meno mokyklos Pučiamųjų ir mušamųjų skyriaus mokytojas metodininkas Arvydas Mišeikis: „Projekto sėkmę ir tęstinumą, manyčiau, lėmė sėkmingas startas dar 2005-aisiais. Vieno žymiausių pasaulio eufonininkų, reikšmingai prisidedančio prie šio instrumento populiarinimo ne tik savo šalyje, bet ir visame pasaulyje profesoriaus Steveno Meado dalyvavimas pirmuosiuose Trakų fanfarinės savaitės meistriškumo kursuose suteikė projektui solidumo ir nutiesė optimistinius ateities kelius. Šiuo metu jau nebeturime pristatyti savęs tarptautinei muzikos rinkai: Trakų fanfarinės savaitės vardas žinomas pasaulyje ir dėl to daug kas yra lengviau. Kaip bebūtų, vis dar esame pirmasis ir vienintelis tokio pobūdžio projektas Lietuvoje.“
Dalyvių skaičius kasmet auga
Trakų fanfarinė savaitė – kvalifikacijos tobulinimo, meistriškumo kursai bei muzikos festivalis, trigubas renginys pučiamiesiems, mušamiesiems instrumentams ir fanfariniam orkestrui – šiemet stebins įspūdingu festivalio atidarymu – pirmą kartą Lietuvoje viešinčio legendinio kolektyvo „German Brass“ koncertu Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, 7 nemokamais pasaulinio lygio atlikėjų bei gabaus jaunimo koncertais įvairiose Trakų miesto erdvėse, 14 aukščiausio meistriškumo dėstytojų ir 170 tarptautinės vasaros meistriškumo mokyklos dalyvių iš Lietuvos, Estijos, Vokietijos ir Italijos.
Meistriškumo pamokos vyks Trakų meno mokykloje ir projekto partnerio Trakų kultūros ir meno centro patalpose. Dalyvių dienotvarkė visą savaitę bus įtempta, joje – orkestro repeticijos, individualios pamokos, ansamblinio grojimo užsiėmimai ir labai svarbi edukacinė, profesinių kompetencijų ugdymo dalis – dalyvavimas aukščiausio meistriškumo atlikėjų koncertuose.
Ypatingas projekto organizatorių dėmesys skiriamas ne vien naujovėms bei kokybiniam augimui, bet ir tęstinumui. Apie tai savo patirtimi dalijasi žymus Lietuvos trombonininkas, kūrėjas Jievaras Jasinskis: „Praėjusiais metais buvo didžiulė garbė ir malonumas su „JJAZZ Ensemble“ dalyvauti prestižiniame ir tarptautiniu mastu žinomame Trakų fanfarinės savaitės projekte. Džiugu, jog šiemet grįžtu į Trakus ne tik koncertuoti su šiuo kolektyvu, bet ir mokyti jaunųjų atlikėjų profesinių dalykų, kuriuos puikiai suprantu ir jais gyvenu.“
Projekto metu muzikos instrumentų parduotuvė „Muzikos garsai“ pristatys pučiamųjų instrumentų bei jų aksesuarų parodą. Lankytojai galės susipažinti ir išbandyti „Buffet Crampon“, „P. Mauriat“ ir „Stomvi“ gamintojų instrumentus.
Meistriškumo kursų mokytojai – iš muzikos pasaulio elito
Žinia, jog į Trakus atvyksta pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų korifėjai, planuojantys savo darbotvarkes keleriems metams į priekį, liudija didžiulį ir sistemingą organizatorių darbą. Pasididžiavimo verta ir šiųmetinė vasaros meistriškumo mokyklos mokytojų komanda, kurioje – jaunajai Lietuvos džiazo kartai atstovaujantis saksofonininkas ir kompozitorius Karolis Šarkus (Lietuva), prieš dešimtmetį pats ne kartą buvęs Trakų fanfarinės savaitės kursų dalyviu; Tarptautinės valtornininkų draugijos garbės narė, didžiulę solinio bei orkestrinio grojimo patirtį sukaupusi profesorė Frøydis Ree Wekre (Norvegija); Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytojas, Lietuvos kariuomenės orkestro trimitininkas Aretas Baranauskas (Lietuva); Suomijos radijo simfoninio orkestro solo trimitininkas, „Avanti“ kamerinio orkestro koncertmeisteris Tomas Gricius (Lietuva / Suomija); Herberto fon Karajano stipendijos laimėtojas, trimito mokytojas Folkvango menų universitete, kolektyvo „German Brass“ narys Uwe Köller (Vokietija); Berlyno filharmonijos orkestro narys, Manheimo muzikos ir scenos menų universiteto profesorius, trimitininkas Andre Schoch (Vokietija); Frankfurto operos muziejaus orkestro solo trombonininkas, Mainco aukštosios muzikos mokyklos trombono mokytojas Miguel Garcia Casas (Ispanija); ilgametis Miuncheno muzikos ir teatro universiteto dėstytojas, ansamblio „Opera Brass“ įkūrėjas trombonininkas Uwe Füssel (Vokietija); jaunosios kartos trombonininkas, aranžuotojas, kompozitorius, Kauno bigbendo vyriausiasis dirigentas, „Lithuanian JJazz Ensemble“ įkūrėjas Jievaras Jasinskis (Lietuva); Augsburgo filharmonijos orkestro, Miuncheno valstybinio teatro solo trombonininkas, kolektyvo „German Brass“ narys Fritz Winter (Vokietija); Bavarijos valstybinės operos Miunchene tūbininkas, kolektyvo „German Brass“ narys Stefan Ambrosius (Vokietija); Malmės simfoninio orkestro perkusininkas, Malmės aukštosios muzikos mokyklos dėstytojas Bo Håkanson (Švedija); Malaizijos filharmonijos orkestro solo atlikėjas, aktyvią solinę bei pedagoginę veiklą vykdantis perkusininkas Antti Ohenoja (Suomija); projekto bendramintis ir pirmasis dirigentas, daugiau kaip 30 metų puikiai pažįstamas Europos ir viso pasaulio pučiamųjų instrumentų muzikos puoselėtojams bei populiarintojams, pedagogas, konsultantas, prodiuseris Bert Langeler (Nyderlandai / Estija).
Išskirtiniai koncertai, kurių negalima praleisti
Projekto pradžios koncertas įvyks liepos 28 d. (sekmadienį) 18.00 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje (Aušros Vartų g. 5, Vilnius). Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos vienas iškiliausių varinių pučiamųjų instrumentų ansamblių pasaulyje „German Brass“, kuriame groja 11 aukščiausio lygio muzikantų. Kolektyvas žavi įvairių šalių klausytojus, o jų įrašai yra puikiai vertinami kritikų. „German Brass“ skamba kaip visas orkestras – spalvingai, įvairiai ir labai įtikinamai. Bilietus į šį išskirtinį koncertą galima įsigyti sistemoje kakava.lt.
Kaip ir kasmet labai laukiami bei publikos gausa pasižymintys vakarai, kurių metu išgirsime meistriškumo mokyklos mokytojus. Liepos 30–rugpjūčio 1 d. Trakų meno mokykloje skambės įvairūs stiliai: nuo baroko iki šiuolaikinės, džiazo muzikos ir autorinių kompozicijų.
Į festivalį sugrįžta praėjusiais metais Trakų meno mokyklos terasoje klausytojus savo meistriškumu sužavėjęs „JJAZZ Ensemble“. Kolektyvo koncertas – įpusėjus festivaliui, rugpjūčio 2 d., penktadienį.
Tradiciška, jog projektą užbaigs meistriškumo mokyklos mokinių pasirodymai. Rugpjūčio 3 d. (šeštadienį) Trakų meno mokykloje įvyks Trakų fanfarinės savaitės solistų ir ansamblių koncertas, o po jo – pozityvia energija alsuojantys K. Šarkaus ir J. Jasinskio ansamblių pasirodymai.
Rugpjūčio 4 d. (sekmadienį) girdėsime tarptautinį Trakų fanfarinės savaitės orkestrą (dirigentas Bert Langeler) ir solistus.
Projekto organizatorės Trakų meno mokyklos vardu į koncertus kviečia ir už paramą dėkoja mokyklos direktorė Neringa Mišeikienė: „Esame be galo dėkingi projekto globėjui Trakų rajono savivaldybės merui Andriui Šatevičiui, pagrindiniams rėmėjams: Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Trakų rajono savivaldybei bei daugeliui kitų, ne mažiau svarbių partnerių ir rėmėjų. Visus kviečiame į koncertus, nes Trakų fanfarinė savaitė – laukiamiausia metų savaitė!“.
Daugiau informacijos – www.fanfareweek.com
Justina Mikniuvienė,
Trakų rajono savivaldybės informacija
Nuotraukoje: Trakų fanfarinės savaitės kvietimu pirmą kartą Lietuvoje koncertuos legendinis „German Brass“.