*alt_site_homepage_image*

Tradicinis „Onuškio kermošius“ džiugino ir savus, ir atvykusius

Naujienos

Vasariškai šilta  rugsėjo 26-oji puikiai tiko nuoširdžiam bendravimui, linksmybėms, vaišėms ir bičiulystėms. Senojoje miestelio aikštėje nuo ankstyvo ryto prasidėjo šurmulys, vyko pasiruošimas tradiciniam renginiui „Onuškio kermošius“. Tuo metu  Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje šv. Mišių auka išreikšta tikinčiųjų padėka Dievui už šių metų derlių, žemės gėrybes. Mišias aukojo parapijos klebonas Algimantas Gaidukevičius. Atnašų procesijoje parapijos atstovai ir svečiai  aukojo savo užaugintų ir surinktų gamtoje gėrybių.

Sena  lietuviška patarlė byloja: „Kermošius be čigono, karčema be žydo yra kaip viralas be druskos“. Šventėje „Onuškio Kermošius 2020“  netrūko nieko – gėrybių atsirado lyg iš gausybės rago, puodai kunkuliavo, dar  ir „čigonų taboras“ atvažiavo (už arkliuku kinkytą bričkelę ir „čigonų taboro“ bei šventės dalyvių pavežiojimą dėkojame Laimiui Seniūnai) ! 

Saulės  šilumos lepinami kermošiaus lankytojai galėjo neskubėdami įsigyti įvairių sodinukų, ūkininkų užaugintų daržovių, amatininkų, prekybininkų siūlomų skanėstų, dirbinių ir suvenyrų. O kur dar įstaigų, bendruomenių kiemelių grožybės ir vaišės !

Vaickūniškių bendruomenės kiemelyje dviejų šeimų atstovai sukosi: Ražanauskų šeima gardų medutį siūlė įsigyti, Stanulionių šeima užaugintais moliūgais (jų laukuose gyva galybė ritinėjasi) džiaugėsi.Onuškio Donato Malinausko gimnazijos kiemelyje kaip darnioje  šeimoje drauge zujo mokiniai, jų tėveliai, mokytojai (ačiū direktorei Rimai Blikertienei).

Medžiotojų kiemelis garsus savuoju žvėrienos troškiniu/sriuba (dėkojame Rimučiui Judickui, Vytui Okunevičiui, Juozui Okunevičiui ir kitiems). Onuškio bendruomenė neįsivaizduojama be gardžiųjų sočiųjų bulvinių blynų (ačiū Ramunei Balkelienei ir Nijolei Vaitkunskienei), gaivios duonos giros (dėkojame Nijolei Mikalauskienei), šimtalapių (dėkojame Aldonai Blažonienei). Šiemet mus nudžiugino pirmą kartą mūsų šventėje dalyvavusi Grendavės seniūnija – seniūnaičio Vytauto Lekevičiaus iniciatyva suburtu kiemeliu, turtingu įvairiausiomis gėrybėmis ir grožybėmis, nuoširdžiu čia plušančių žmonių bendravimu. Vytauto ant gyvos ugnelės verdama kvepianti grybų sriuba viliote viliojo užsukti į jų kiemelį (ačiū visam draugiškam grendaviečių būriui: Vytautui Lekevičiui, Galinai Kasperavičienei, Rasai Sirvidei, Daliai Streikauskienei, Rasai ir Valdui Griežiams, Genutei Akelienei, Jonui Banuškevičiui). Dėkojame Grendavės bendruomenės „Žiburys“ pirmininkei Zofijai Abeciūnienei už atvežtą jos pačios rankomis keptą duoną. Tikimės, kad  kaimyniškas bendravimas pagyvins abiejų seniūnijų renginius, padės kurti naujas tradicijas.

Šventėje dalyvaujantys žmonės galėjo ne tik skanėstą ar  naudingą daiktą savam ūkiui įsigyti, bet ir „dūšią“ palinksminti. Atnaujintoje lauko scenoje vienas po kito keitėsi vietos mėgėjų meno kolektyvai, skambėjo dainos, aidėjo muzika. Už šiltus pasirodymus dėkojame Onuškio vaikų darželio vaikučiams (ačiū vadovei Laimai Žilionienei ), Onuškio Donato Malinausko gimnazijos  kolektyvams „Dainorėliai“, „Šermukšnėlės“, gimnazijos mokytojų bei darbuotojų ansambliui, „čigonų taborui“– kapelai „Samė ( ačiū kolektyvų vadovei Gražinai Kulbickienei) .Tariame ačiū Mariui Stanulioniui ir Jonui Aleksai už  šventės įgarsinimą , Onuškio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės administracijai už galimybę prisijungti prie elektros tinklų.

Renginyje ir svečių sulaukta. Onuškio seniūnijos seniūnės Zitos Aniulienės lydimi, sveikinimo žodžius  susirinkusiems tarė Seimo narys Jonas Liesys, Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius. Svečiams įteiktos šių metų miškų gėrybių – džiovintų baravykų maišeliai.

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė Dominyka Semionovė ir kultūros antropologė dr. Lina Leparskienė pristatė naujai išleistas knygas  „Vietiniai“ , „Papasakoti Trakai“ ir „Šimtmečio delnuose“, visi besidomintys galėjo šias knygas įsigyti, tiesiogiai pabendrauti su knygų sumanytojomis.Viešnioms buvo įteiktas sertifikuotos Onuškio krašto kepėjos  Aldonos Blažonienės kepinys šimtalapis.

Onuškis šurmuliuoja ne tik per šventes. Vyksta ir atsakinga, išliekamąją vertę paliekanti projektinė veikla. Visuomeninė organizacija „Onuškio bendruomenė“ pristatė šiais metais įgyvendinamų trijų projektų rezultatus. Projekto „ Lauko scena – kokybiškų renginių garantas“ dėka atnaujinta senoji lauko scena-stoginė. Šios šventės dalyviai pirmieji įvertino ypatingai ryškius šio statinio pokyčius –scena tapo jaukesnė, patogesnė koncertuojantiems dalyviams. Šį projektą įgyvendinti padėjusiems bendruomenės nariams įteiktos seniūnės Z. Aniulienės padėkos ir  bendruomenės dovanėlės. Projekto „Onuškio bendruomenės sociokultūrinės veiklos plėtra kultūros savitumo išsaugojimui, tradicijų tęstinumui“ įgyvendinimas artėja prie pabaigos. Laukiame NMA  pateikto antrojo mokėjimo prašymo įvertinimo. Šio projekto rezultatais jau naudojamės renginiuose: kolektyvo „Samė“ nariai groja naujais muzikos instrumentais, įsigijome penkis tautinių drabužių komplektus (du vyriškus, tris moteriškus), palapinę , virtuvinę įrangą, kuriuos  naudojame įvairiuose renginiuose. Šventė „Onuškio kermošius“ taip pat šio įgyvendinamo projekto dalis. Prie šios šventės prisideda ir įgyvendinamas projektas „Mes sportuojame 2020 “,  iš dalies vykdytas  rugpjūčio mėnesį vykusios sporto šventės metu.

Tradicinis „Onuškio kermošius“ organizuotas 14-ąjį kartą, turtingas rudens derliaus gėrybių ir grožybių muge, yra tapęs ne tik žemdirbių, bendruomenių, onuškiečių  bet ir miestelio svečių mėgstama ir laukiama švente. Metai šiemet kiek kitokie negu anksčiau, žmonės, saugodami save ir kitus, bendrauja atsargiau, atsakingiau. Dėkojame visiems už atsakingą požiūrį, bendruomeniškumo stiprinimą, nuoširdų, jautrų bendravimą, sutelkiant įvairių interesų žmones bendram tikslui.

Liuda Korsanovienė

Visuomeninės organizacijos „Onuškio bendruomenė“ pirmininkė

 

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image