*alt_site_homepage_image*

Saugokime eglynus nuo kenkėjų

Naujienos

Šiais metais Lietuvos miškuose sparčiai plinta pavojingiausias medžių liemenų kenkėjas – žievėgraužis tipografas.

Trakų rajono savivaldybės miškuose dėl žievėgraužio tipografo pažeidimų paskelbta stichinė nelaimė. Visi miško savininkai, valdytojai ir naudotojai privalo apžiūrėti savo prižiūrimus miškus, o pastebėjus miško kenkėjų, miško ligų ar abiotinių veiksnių pažeidimus per 5 kalendorines dienas pranešti Valstybinei miškų tarnybai. Pranešimo formą galima rasti Valstybinės miškų tarnybos tinklalapyje https://amvmt.lrv.lt/lt/paslaugos/prasymai/, o prireikus konsultacijos skambinti telefonu 8 (670) 06211.

Pati sudėtingiausia situacija yra vyresniuose (nuo 40 metų) eglynuose, kur masiškai džiūsta eglės ne tik savivaldybių, kur paskelbta stichinė nelaimė miškuose, bet iš esmės didesniu ar mažesniu mastu visoje Lietuvos teritorijoje. Sunku būtų rasti rajoną, kur nėra fiksuota žievėgraužio tipografo nudžiovintų eglių. Susiduriama su iki šiol neregėta žievėgraužio tipografo vabalų gausa nuo šio kenkėjo populiacijos stebėjimo pradžios (žievėgraužio tipografo vabalų gausumo apskaita pradėta 2003 metais).

Turime antrą didžiausią žievėgraužio tipografo pažeidimų protrūkį nuo 1968 metų. Iki šiol didžiausi nudžiovintų eglių kiekiai buvo fiksuoti 1995–1996 metais.

Nuo šių metų pradžios vien valstybiniuose miškuose žievėgraužio tipografo židiniuose nudžiūvo eglių, kurių tūris sudaro daugiau nei pusė milijono kietmetrių. Valstybinė miškų tarnyba primygtinai prašo visų miško savininkų ir valdytojų žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač besiribojančius su šviežiomis kirtavietėmis ar buvusiais kenkėjų židiniais, laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žievėgraužio tipografo apniktas egles, žalias eglių vėjavartas, vėjalaužas.

Pagrindiniai požymiai, kad eglėse apsigyveno pavojingi kenkėjai yra trys: tamsiai rudos spalvos išgraužos (primenančios maltą kavą) ant medžio kamieno, byrantys žali eglės spygliai, besilupanti medžio žievė. Kenkėjų apniktas egles privalu iškirsti ir pašalinti iš miško iki išsivystys nauja vabalų karta. Tik taip mes galime sumažinti kenkėjų populiaciją ir jų daromą žalą!

Trumpą lankstinuką apie žievėgraužį tipografą galima rasti Valstybinės miškų tarnybos tinklalapyje: https://amvmt.lrv.lt/uploads/amvmt/documents/files/MSAS/Patarimai/Zievegrauzis_tipografas_ATMINTINE_VMT_2021.pdf

Valstybinės miškų tarnybos informacija

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image