*alt_site_homepage_image*

Rankų darbo gyvenimas Trakų salos pilyje

Naujienos

Rugpjūčio 24–25 dienomis, dideli ir maži, apsiavę ir basi, pėsti ir ratuoti, biednesni ir bagoti, pavieniui ir poromis, atvykite į unikalią, autentiškai atstatytą, Viduramžių dvasia alsuojančią Trakų Salos pilį.

Nepaprastą bei iškilmingą vietą, kurioje jau penkioliktąjį kartą vyks tarptautinės „Senųjų amatų dienos“. Šiemet pažinties su Jumis laukia bemaž keturiasdešimt amatininkų, pristatysiančių daugiau nei dvi dešimtis senųjų amatų. Bet svarbiausi renginio dalyviai būsite Jūs – šventės svečiai!

„Amatų ir amatininkų reikšmę Lietuvos istorijoje įvertiname, prisiminę, kad vienas pirmųjų senosios Lietuvos sambūvio su krikščioniškąja Europa ženklų buvo didžiojo kunigaikščio Gedimino kvietimas Vakarų Europos miestų amatininkams įsikurti bei savo veiklą tęsti Vilniaus mieste. 1495 m. rugpjūčio 24 d. išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras Trakų pilyje patvirtino pirmojo Lietuvos cecho statutą, – sako Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė.– O paskutinio Jogailaičio – Žygimanto Augusto dvare tarnavo ne mažiau nei 65 amatininkai.“

Tęsiant tradicijas Trakų pilyje atgaivintoje senojoje spaustuvėje bei raštinėje skriptoriume bus galima susipažinti su senosiomis rankų darbo popieriaus gamybos, spausdinimo mechaniniu presu technikomis, įsigyti raštą tik šiam renginiui Trakų Salos pilyje skirtą, antspauduotą personaliniu smalkos antspaudu. Naudojant senąsias istorines knygrišystės technologijas, priemones ir įrankius, įrišime knygą pagal LDK žemių bei Trakų pilies teismo aktų rankraščius; mokysimės vitražo, kuriuo senovėje švytėję pilies langai,  kūrimo pagrindų; gryčias puošusių, auksu švytinčių šiaudinių sodų rišimo, gorčių bei senovinių avilių pynimo ir kitų amatų meistrystės paslapčių – perprasti senuosius amatus, gamybos būdus ir technologijas padės, savo išmintimi ir gudrybėmis pasidalins, išbandyti savo nagingumą, gebėjimus bei atskleisti kiekvieno Jūsų tūnančius talentus Senųjų amatų dienose jums talkins čia dalyvaujantys amatininkai.

Atvykusiųjų laukia ir turininga renginio muzikinė programa – išgirsite viduramžių muzikos grupes: iš Čekijos atvyksiančius „Remdih“ ir lietuvius „Ambera“, senovinius šokius ne tik rodys, bet ir pasimokyti kvies kolektyvai „Festa Cortese“ bei „Saltare Festum“;  nuskambės atlikėjo PrajaPatii misterija „Vėjų šventyklos ruduo“ bei multiinstrumentininko ir kompozitoriaus Sauliaus Petreikio Trio koncertas ir edukacinė programa „Senieji Lietuvos instrumentai“. Nuobodžiauti neleis visai šeimai skirtas teatro vaikams „Teatriukas“ koncertas bei gausybė Trakų istorijos muziejaus ir amatininkų parengtų edukacinių užsiėmimų, kūrybinių dirbtuvių.

Didžiojoje pilies menėje  koncertuos Utrechto studentų kamerinis choras iš Nyderlandų, bus rodomas 1972 m. sukurtas vaidybinis režisieriaus Marijono Giedrio filmas „Herkus Mantas“ ir vyks unikalus muzikinio ritmo audiovizualus performansas „Elektroninės sutartinės“, jo iniciatoriai – muzikantas, grupės „Skamp“ narys Viktoras Diawara, skulptorius Mindaugas Tendziagolskis ir audiovizualinio meno kūrėjas Vaclovas Nevčesauskas atskleis naujas verpimo ratelių panaudojimo galimybes.       

Viduramžių kovas bei ginkluotę įdomiai – ir rimtai, ir su humoru – pristatys Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“. Renginio svečiai bus kviečiami išbandyti žaidimus, konkursus bei pramogas vaikams, nusikaldinti monetą, paragauti įvairių skanėstų ar įsigyti suvenyrų atminčiai. Šventės metu bus galima apžiūrėti Salos pilies ekspozicijas ir lituanistinės sidabrakalystės parodą „Argentea Littera“.

Muziejaus direktorės teigimu, ypač džiugu, kad sekmadienį galime lankytojus priimti nemokamai naujosios Lietuvos Respublikos kultūros politikos dėka, o gavus papildomą finansavimą iš Lietuvos Kultūros tarybos – siekti dar geresnės renginio turinio kokybės.

Gyvoji istorija padovanos stebuklą – suteiks galimybę rekonstruoti praeitį sukauptų žinių pagrindu, leis prisiliesti prie to, ką prieš šimtus ar tūkstančius metų lietė mūsų protėvių rankos. Senųjų amatų istorija – patraukli kelionė į praeitį. Trakų istorijos muziejus laukia visų, besidominčių ta praeitimi ir norinčių perimti istorinę patirtį.

Šeštadienio renginys – už Salos pilies lankymo bilieto kainą, o sekmadienio renginys –  nemokamas.

 Su renginio programa kviečiame susipažinti internete: www.trakaimuziejus.lt bei Trakų istorijos muziejaus Facebook paskyroje.

Trakų istorijos muziejaus informacija

Dėl papildomos informacijos kreipkitės: Brigita Balčytienė, Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja, mob. tel.: +370 611 85612, el. paštas: b.balcytiene@trakaimuziejus.lt

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image