*alt_site_homepage_image*

Proveržis – Vilniaus regiono didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse surenkamų atliekų kiekis auga itin sparčiai

Naujienos

 

 

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės (DGASA) – vienas būtinų efektyvios atliekų tvarkymo sistemos komponentų. Jos sukurtos tam, kad mūsų kiemai nebūtų užversti atliekomis, netelpančiomis į konteinerius, arba užteršti pavojingosiomis atliekomis.


 

 

Iki šiol gyventojai aikštelėmis naudojosi vangiai, tačiau situacija keičiasi Trakų rajone ir visame Vilniaus regione – Trakų r., Lentvaryje, esančioje DGASA surinktų atliekų kiekis šių metų I ketvirtį išaugo beveik 40 procentų, lyginant su 2018 m. I ketvirčiu. Bendras visame Vilniaus regione esančių DGASA surinktų atliekų kiekis tuo pačiu laikotarpiu išaugo 68 procentais.

Vilniaus regione šiuo metu veikia 18 DGASA, esančios Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Trakų, Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių ir Ukmergės rajonų savivaldybėse. Trakų rajono gyventojams artimiausia aikštelė veikia Lentvaryje, Trakų g. 1A. Minėtas aikšteles valdančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) duomenimis, 2019 m. 1 ketvirtį Trakų r. DGASA buvo priimta daugiau kaip 41 tona atliekų – tai yra, 16,2 tonomis daugiau nei 2018 m. 1 ketvirtį. Visų 18 Vilniaus regione veikiančių DGASA bendras surinktų atliekų kiekis tuo pačiu laikotarpiu išaugo 766 tonomis ir pasiekė 1885 tonas. Daugiausia surinkta po remonto susidariusių statybinių atliekų, senų baldų, elektronikos atliekų, padangų.

Augo ne tik priimtų atliekų kiekiai, tačiau ir DGASA besinaudojančių gyventojų skaičius – jei 2019 m. sausį Lentvario DGASA apsilankė 65 gyventojai, tai balandį lankytojų buvo jau 406.

VAATC Gamybinio proceso tarnybos vadovo Aurimo Uldukio teigimu, ryškų naudojimosi DGASA augimą nulėmė keli esminiai faktoriai – aktyvus visuomenės švietimas, į aikšteles atvykusių žmonių aptarnavimo kokybės gerinimas bei su atliekų tvarkymu susijusių pažeidimų fiksavimas ir viešinimas.

Mums vis dar tenka mokėti už stokojančius sąmoningumo

Aurimo Uldukio teigimu, didelė problema išlieka vidutinio gabarito atliekos (nedideli baldai, smulki elektronikos įranga ir pan.), kurias gyventojai, nepaisant to, kad puikiai žino, jog tai neleistina, sumeta į bendrojo naudojimo konteinerius.

„Šis srautas, kadangi telpa į įprastus mišrių komunalinių atliekų konteinerius, dažnai ten ir patenka. Dar viena problema yra pavojingos atliekos, kurios, deja, taip pat dažnai patenka į mišrų komunalinį srautą ir kelia pavojų gyventojų sveikatai ir aplinkai”, - sako A. Uldukis.

Vis dar dažnas atvejis yra, kai gyventojai stambiąsias atliekas sukrauna tiesiog prie atliekų surinkimo konteinerių. Tokios atliekos sudaro net apie 25 % viso didelių gabaritų atliekų srauto.

„Apie DGASA žino, matyt, jau daugelis, todėl, manau, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios gyventojai nesinaudoja šiomis aikštelėmis, yra abejingumas ir nesupratimas, kad nuo vieno asmens elgesio priklauso visos bendruomenės veidas“, - konstatuoja specialistas.

Netinkamai paliktas atliekas tenka surinkti savivaldybių samdomoms atliekų vežimo įmonės, o už tai sumoka gyventojai.

„Kiekvienas turėtų būti suinteresuotas, pastebėjęs netinkamą kaimynų elgesį, jiems tai pasakyti, nes tokia jų veikla kainuoja visiems“, - sako A. Uldukis.

Laukia naujovės

DGASA plėtra – nuolatinis procesas, siekiant sukurti gyventojams patogią sistemą. Tobulinant klientų aptarnavimo kokybę, baigiama kurti virtuali rezervacijos sistema gyventojams, kurie atveža didelius stambių gabaritų atliekų kiekius. Autobusiukais į aikšteles atvykusių asmenų aptarnavimas užtrunka ilgiau dėl didelio atiduodamų atliekų kiekio, todėl, siekiant išvengti eilių susidarymo, tokiems gyventojams reikės iš anksto rezervuotis laiką VAATC svetainėje. Planuojama, kad sistema pradės veikti 2019 m. birželį.

Augantis DGASA surenkamų atliekų kiekis leidžia aikštelėse vystyti tolimesnį atliekų paruošimą perdirbimui. Vilniuje, V. A. Graičiūno gatvėje, baigiama įrengti didžiausia sostinėje DGASA, kurioje bus vykdomi atliekų tolesnio rūšiavimo, smulkinimo ir paruošimo transportavimui darbai. Aikštelė bus atidaryta vasaros pradžioje, o paruošimo perdirbimui sistema turėtų pilnai veikti nuo 2020 m.

Kita svarbi naujovė – Vilniaus regione esančiose DGASA netrukus pradės veikti dalinimosi daiktais stotelės „DĖK‘UI“. Stotelėse žmonės galės palikti dar geros kokybės, tačiau jiems nebereikalingus daiktus ir pasiimti sau naudingų, kitų žmonių paliktų daiktų.

„Tokių mainų esmė – siekti, kad daiktai netaptų atliekomis, būtų naudojami toliau ir kuo ilgiau”, - sako VAATC atstovas A. Uldukis.

Pirmosios „DĖK‘UI“ stotelės pradės veikti vasaros pradžioje; ilgainiui jos atsiras visame Vilniaus regione esančiose DGASA. Vasarą stotelė „DĖK‘UI“ bus atidaryta ir Lentvaryje esančioje DGASA.

Gyventojai plačiu DGASA tinklu gali naudotis nemokamai

Artimiausią didelių gabaritų atliekų aikštelę Trakų gyventojai gali rasti Lentvaryje, Trakų g. 1A. Čia veikia ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelė, kur galima vežti biologiškai skaidžias (sodų ir parkų) atliekas. Į visas aikšteles gyventojai atliekas gali pristatyti nemokamai; su savimi reikia turėti tik asmens dokumentą. Informacija apie aikštelių darbo laiką ir priimamas atliekas skelbiama internete: www.vaatc.lt/aiksteles.

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image