*alt_site_homepage_image*

Prasideda Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos globojama Karaimų kalbos stovykla

Naujienos

Liepos 20–27 d. Trakuose vyks 17-oji Tarptautinė karaimų kalbos ir kultūros stovykla. Jai šiemet savo globą suteikė Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.


Generalinė Jungtinių Tautų asamblėja 2019-uosius paskelbė Tarptautiniais vietinių/ mažųjų kalbų metais (International Year of Indigenous Languages), o UNESCO paskirta šių metų temos vykdančiąja agentūra. Tokia metų tema siekiama atkreipti dėmesį į kritinį vietinių kalbų nykimą ir skubų poreikį jas išlaikyti, gaivinti ir puoselėti, ji atitinka nuolatinį Lietuvos karaimų kultūros bendrijos bei pačių karaimų Lietuvoje rūpestį savo gimtąja kalba.

Džiaugiamės, kad Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija sutiko globoti šiųmetinę Tarptautinę karaimų kalbos ir kultūros stovyklą. Tikimės, kad ši vertinga moralinė parama prisidės prie renginio sklaidos ir platesnio tikslų matomumo. Stovykla siekia kryptingai prisidėti išsaugant karaimų kultūrą ir kalbą, skatinti karaimų kultūros vertės išlikimą, sąmoningą domėjimąsi karaimų kalba ir taip pratęsti jos gyvavimą moderniomis sąlygomis.

Šių metų stovyklos programą sudarys karaimų kalbos pažinimas, mokymasis, vyksiantis tradicinėmis pamokų ir interaktyviomis naujoviškomis formomis įvairaus amžiaus žmonių grupėse, taip pat įvairių meno ir amatų sričių dirbtuvės bei vakarinės diskusijos apie karaimų kultūrą ir istoriją. Karaimų kalba ir kultūros paveldas bus integrali visų stovyklos veiklų dalis. Tikimės sulaukti per 80 dalyvių, atvyksiančių iš Lenkijos, Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos, JAV, Kanados.

Atskirai verta paminėti trakietės karaimės, pedagogės, poetės Julijos Tinfavičienės (1932–2014) prozos ir poezijos knygos „Saulė nusileido už Trakų pilies“, išleistos 2018 m., pristatymą, rengiamą kartu su leidėju VšĮ „Vorutos“ fondas. Ši modernių laikų kūryba ne tik fiksuoja autorės talentą, bet atskleidžia ir platesnius karaimų tradicinės pasaulėžiūros horizontus.

Karaimų kalba yra viena iš svarbiausių karaimų tautos paveldo dalių. Tai reikšmingas karaimų tautinio identiteto dėmuo, kultūros vertybė, kuri išliko gyva iki šių dienų tik Lietuvoje. 2018 m. duomenimis, karaimų kalba tebekalba 30 žmonių. Ji yra įrašyta į UNESCO pasauliniu mastu sudarytą nykstančių kalbų atlasą.

Tarptautinę karaimų kalbos ir kultūros stovyklą parėmė Lietuvos tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Partneriai – restoranas „Kybynlar“ bei kavinė „Kiubėtė“, kai kurias veiklas parėmė Lenkijoje įsteigtas fondas „Karaimų paveldas“. Svarbų stovyklos egzistavimo pagrindą sudaro jos dalyvių, svečių ir rengėjų indėliai jų savanorišku darbu, dideliu entuziazmu ir nepaprastu geranoriškumu. Nuoširdžiai visiems dėkojame!
 

Lietuvos karaimų kultūros bendrija

Nuotraukoje: Tarptautinės karaimų kalbos ir kultūros stovyklos dalyviai po pamaldų prie Trakų kenesos. 

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image