*alt_site_homepage_image*

Poilsis prie vandens –ne tik pramoga, bet ir atsarga

Naujienos

Karštomis vasaros dienomis daugelis ieško atgaivos prie vandens. Deja, elgiantis neatsargiai ir lengvabūdiškai, neišvengiama skaudžių ir net tragiškai pasibaigiančių nelaimių. Jų buvo ir mūsų rajone.


Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba informuoja, kad birželio 13 Bernardinų ežere nuskendo moteris, o birželio 15-ąją du vyrai – Akmenos ir Lentvario ežere.

Birželio 21 dieną Galvės ežere buvo išgelbėtas vyras, o birželio 23 dieną iš vandens ištrauktas vaikas.

Tad būtina poilsiaujant, pramogaujant prie ežerų, upių, kitų vandens telkinių elgtis atsakingai, nepamiršti atsargumo priemonių.

Pagrindinės maudymosi taisyklės

– Pavojinga maudytis nuošaliose vietose: geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kurioje maudosi daugiau žmonių ir budi gelbėtojai. Neleiskite vaikams žaisti ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį, pavyzdžiui, ant stataus kranto, prieplaukos krašto, tilto. Mažamečiai vaikai gali maudytis tik suaugusiųjų prižiūrimi.

– Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas, taip pat arti praplaukiančių laivų, nes vandens srovė gali įtraukti po laivo sraigtais. Pavojinga išdykauti, vaikščioti valtyje, nes ji gali apvirsti.

– Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, nes galite susižaloti į dugne esančius kietus arba aštrius daiktus.

– Mokytis plaukti reikia su plaukimo liemene, pripučiamomis rankovėmis ir kitokiais pagalbiniais reikmenimis – naudokite tik kokybiškus, patogius ir neslidžius. Neplaukiokite patys ir neleiskite to daryti vaikams ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų.

– Nedera maudytis iškart po valgio. Perkaitusio saulėje vaiko neleiskite staiga šokti į vandenį, iš pradžių jį apšlakstykite.

– Jei vaikas sušalo ar pasidarė bloga, išveskite jį iš vandens, nušluostykite, perrenkite sausais drabužiais, tegu jis pabėgios ar pažais, kol sušils.

Saugus elgesys vandenyje

o niekada neplaukite į ežerą audros metu ar naktį;

o neplaukite vienas;

o plaukite tik saugiose vietose;

o žinokite, koks vandens telkinio gylis ir kokios vandens telkinio ypatybės;

o maudantis negalima kramtyti gumos ar valgyti;

Maudantis upėje, netikėtai gali pagauti stipri srovė. Tokiu atveju nereikėtų eikvoti jėgų kovojant su tėkme. Jei taip atsitiko, upe reikia plaukti pasroviui, šiek tiek įstrižai, po truputį artėjant link kranto. Jei upė vingiuota, reikia plaukti link upės vingio vidurio – ten srovė yra silpnesnė.

Maudantis jūroje, jei krantas toli, neeikvoti jėgų kovojant su bangomis, mėginant plaukti į krantą. Artėjant kiekvienai naujai bangai, stengtis energingai dirbti rankomis ir kojomis, kad praplauktumėt bangos ketera kiek galima toliau. Kai tik banga praeina, atsipalaiduokite ir laukite kitos. Kai pasieksite krantą, lipkite iš vandens tik tada, kai bangos ketera atsitrauks nuo jūsų. Lipdami į krantą stenkitės įsikabinti į ką nors tvirtą, kad atėjusi kita banga jūsų nenutemptų gilyn. Maudytis jūroje audros metu draudžiama.

Jeigu į vandenį gilioje vietoje įkrito nemokantis plaukti, viskas, ką galima padaryti – tai mėginti kuo ilgiau išsilaikyti vandenyje. Siūloma keletas išsilaikymo būdų:

1. Atsigulti ant vandens, veidu į vandenį, plačiai išskėtus į šonus rankas, kvėpuoti kiek įmanoma rečiau ir giliau.

2. Judinti kojas taip, tarsi mintumėte dviračio pedalus, o rankomis mojuoti vandenyje, perkeliant ant jų dalį kūno svorio ir laikant pusiausvyrą.

Jeigu maudantis sutraukė mėšlungis

o pirmiausia reikia atsigulti ant nugaros;

o jeigu mėšlungis sutraukė priekinius šlaunies raumenis, reikia gulint ant nugaros ištiesti koją ir patempti pėdą į priekį;

o jeigu mėšlungis sutraukė nugarinius šlaunies raumenis, ištiesus koją, pėdą lenkti į save;

o jeigu mėšlungis stipriai sutraukė ir skausmas gana didelis, o koja pati neišsitiesia, reikia mėginti ją ištiesti rankomis;

o galiausiai sutrauktą raumenį siūloma trinti ir gnaibyti, kol pajusite, kad jis suminkštėjo;

o kai mėšlungis praeina, galima plaukti į krantą, bet rekomenduojama tai daryti jau kitu plaukimo stiliumi.

Kaip elgtis skęstant

Jei pradėjote skęsti, įkvėpkite kuo daugiau oro ir stenkitės atkreipti dėmesį rankų mostais.

Pamatę skęstantį žmogų, šaukitės aplinkinių pagalbos ir kvieskite gelbėjimo tarnybas bendruoju pagalbos telefonu 112. Po to ieškokite kokios nors gelbėjimo priemonės (gelbėjimo rato, valties, čiužinio ir kt.). Bandykite pasiekti skęstantįjį ranka, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę. Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus.
 

Trakų rajono savivaldybės informacija

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image