*alt_site_homepage_image*

Muzikinę vasarą Užutrakyje išlydės ypač retai atliekamu A. Chačaturiano kūriniu

Naujienos

Septynias savaites trukusi muzikinė vasara Užutrakio dvaro rūmuose artėja į pabaigą. Šį sekmadienį festivalis „Užutrakio vakarai“ paruošė muzikos gurmanams ypatingą vasaros išlydėtuvių dovaną – itin retai girdimą armėnų kompozitoriaus Aramo Chačaturiano koncertą smuikui.

Į Užutrakio dvarą grįžta ištikimiems šio festivalio ir klasikinės muzikos gerbėjams jau pažįstamas smuikininkas Borisas Bovtsynas, kuris ateinantį sekmadienį baigs festivalį kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kuriam diriguos maestro Juozas Domarkas. Kad paskutiniai akordai suteikiami simfoniniam orkestrui,  jau tapo savotiška festivalio tradicija.

Geidžiamas svečias

Pasaulio smuikininkų elitui priklausantis  B. Brovtsynas prieš trejus metus jau yra grojęs Užutrakio dvaro rūmų terasoje. Kaip ir šįkart, tada jo ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro pasirodymas buvo finalinis festivalio koncertas. Tąkart iš smuikininko rankų suskambėjo Piotro Čaikovskio kūryba.

„Prieš trejus metus solisto pasirodymas festivalyje nepaliko abejingų. Tuomet B. Brovtsynas atliko P. Čaikovskio koncertą smuikui. Tai labai gerai žinomas kūrinys, tačiau jo atlikimas pasaulio scenose nėra retenybė. Šįkart norėjome padaryti kitaip. Mūsų festivalio tikslas visada klausytojams parodyti kažką išskirtina, retai grojama“, tvirtino „Užutrakio vakarų“ meno vadovas Eugenijus Paškevičius.

Jo teigimu, kadangi baigiamajam akordui pasirinktas sudėtingas armėnų kompozitoriaus A. Chačaturiano koncertas smuikui, reikėjo rasti ir solistą, kuris aukštame lygyje galėtų šį kūrinį atlikti.

Smuikininkas B. Brovtsynas didžiąją laiko dalį leidžia Austrijoje ir yra vienas paklausiausių smuiko solistų pasaulyje, kaip kamerinės muzikos atlikėjas jis nuolat koncertuoja Ženevos ir Berlyno kamerinės muzikos festivaliuose. Festivalio rengėjų teigimu, prisivilioti B. Brovtsyną į Lietuvą pasirodyti vėl pasirodyti festivalyje nebuvo lengva.

Kaukazietiški ritmai

Baigiamajame „Užutrakio vakarų“ koncerte skambės Mykolo Oginskio polonezas „Atsisveikinimas su tėvyne“, Stanislovo Moniuškos mazurka iš operos „Halka“, Piotro Čaikovskio kūriniai iš baletų „Gulbių ežeras“ bei „Spragtukas“. Vis dėlto, daugiausia dėmesio koncerte bus skiriama A. Chačaturianui. Pasirodyme bus galima išgirsti armėno sukurtą valsą Michailo Lermontovo dramai „Maskaradas“ bei koncertą smuikui ir orkestrui d-moll.

  1. Chačaturiano koncertas smuikui – labai seniai Lietuvoje atliktas kūrinys, be to, labai didelės apimties, trunka daugiau nei pusę valandos. Kaip teigia Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro dirigentas Juozas Domarkas, tai gana retas atvejis, kai solistas pasiūlo tokį klasikinio formato kūrinį kaip koncertą smuikui iš tokio egzotiško krašto kaip Armėnija.

Šio kompozitoriaus kūryba apskritai pasižymi armėnų liaudies muzikos motyvų gausa, ne išimtis – ir koncertas smuikui.

„Šis koncertas turi rytietiškų elementų. Rytiečių muzikoje gausu impulsyvių ritmikų, intervalika taip pat savotiška – tai tarsi kaukazietiškas šokis. Būtent rytietiškais motyvais jis ir sužavi publiką, visas kūrinio sudėtingumas yra tuo paremtas“, – pasakojo maestro J. Domarkas.

Armėnas A. Chačaturianas – vienas iš trijų ryškiausių sovietinių kompozitorių kartu su Dmitrijumi Šostakovičiumi bei Sergejumi Prokofjevu. J. Domarko teigimu, nors koncertą smuikui išgirsi retai, tačiau apskritai armėno kūryba nėra pamiršta ir Lietuvoje.

„Jis turi labai daug kūrinių dramai, yra parašęs gausybę baletų, dažnai grojame valsą iš M. Lermontovo dramos „Maskaradas“, ypač žymus jo „Šokis su kardais“. Neseniai grojome Trečiąją bei Antrąją jo simfonijas“, – sakė dirigentas.

Baigiamasis „Užutrakio vakarų“ koncertas vyks sekmadienį, rugpjūčio 25 d. Užutrakio dvaro rūmų terasoje, ant Galvės ežero kranto. Koncerto pradžia – 18 val.

Festivalį globoja Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

Išsamesnė informacija www.uzutrakiovakarai.lt

Muzikos festivalio „Užutrakio vakarai“ informacija

Nuotraukoje: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Juozo Domarko.

 

 

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image