*alt_site_homepage_image*

Išskirtinis F. Šopeno haiku Trakų pilyje

Naujienos

Šią vasarą prasidėjęs koncertų ciklas „Klasika Trakuose“ – tęsiasi. Šįkart organizatoriai kviečia vasarą palydėti įspūdingu pianistės Eglės Andrejevaitės koncertu nuostabaus grožio Trakų Salos pilyje, skambant vieno unikaliausių – kompozitoriaus F. Šopeno muzikai. Šis fortepijono rečitalis – dedikacija akimirkos jausmui.


Pianistė E. Andrejevaitė pristato naują solinę programą, kurios ašis – haiku simbolika muzikoje.

Kalbiname pianistę E. Andrejevaitę apie artėjantį koncertą.

Naujoji Jūsų solinė programa – surinkti Šopeno perlai. Kaip sekėsi juos rinkti?

F. Šopenas mano repertuare „gyvena“ jau seniai. Pastaruosius keletą metų grojau nemažai jo etiudų. Jie (kartu su J. S. Bacho kūriniais) pianistams beveik kaip „biblija“: pianistų technikos lavinimui parašyti etiudai yra kiekvieno atlikėjo repertuare. Beje, F. Šopenas parašė du etiudų rinkinius (op. 10 ir op. 25), kuriuose – po 12 etiudų, tad iš viso – 24. Preliudų rinkinyje (op. 28), kurių dalį atliksiu šioje programoje, taip pat – 24. Programoje išgirsite rinktinius kompozitoriaus preliudus ir etiudus, kuriuos pasirinkau kaip jausmo ir laiko tėkmės derinį.

Rugpjūčio pradžioje Šopeną skambinote Nidoje, Tomo Mano muziejuje, šio mėnesio pabaigoje klausytojai galės išgirsti Jūsų atliekamą Šopeno muziką ir Trakų istorijos muziejuje. Ar Trakų pilyje koncertuosite pirmąkart?

Taip, esu nepaprastai laiminga, kad pagaliau Trakų pilyje stovi puikus instrumentas. Truputį „stebuklinga“, kad tiek ilgai jo ten neturėjome. „Confero“ fortepijoninio kvarteto rūpesčiu atsiradęs instrumentų karalius – fortepijonas – čia dera tiesiog puikiai.

„Klasika Trakuose“ koncertų cikle tikrai dalyvaujate pirmąkart. Kaip manote, ar klasikinė muzika gali padėti žmogui nepasimesti vis labiau materialėjančiame pasaulyje?

Aš tuo neabejoju. Muzika yra nepaprastai natūrali būsena, terpė skleistis ir augti žmogaus sielai. Vienas iš to įrodymų – mano fortepijono studijos suaugusiems, kurioje visi suaugusieji gali išpildyti savo svajonę išmokti groti arba atgaivinti turimus įgūdžius, sėkmė. Tik prieš 2018 metų pradžioje Vilniuje, kartu su kolegomis pianistais, mokytojais profesionalais, atidarytoje studijoje turime jau daugiau kaip 40 pastoviai grojančių žmonių. Kas galėjo patikėti, kad muzika tokia reikalinga, kad net nusprendžiama jos mokytis suaugus?

Kodėl Trakų pilis? Ar esate ta atlikėja, kuri tiki, kad muziejuose skambanti muzika išties prikelia ekspozicijas kitam, kitokiam gyvenimui, o lankytojų jausmas – įgyja kitą atspalvį?

Istoriškai susiklostė, kad pilys ir dvarai visais laikais buvo pagrindiniai šalies kultūros židiniai. Juose pirmą kartą skambėdavo muzika, poezija, vyko vaidinimai. Pilies šeimininko garbės reikalas buvo suburti (ir išlaikyti!) savo orkestrą. F. Šopeno muziką ypač tinka klausytis pilyje, dvare ar vienuolyno salėje, nes kompozitoriaus kūrybos laikotarpiu tai buvo vieta, kur ši muzika skambėjo dažniausiai. Jaučiu, kad muzika tarsi „įgarsina“, sustiprina jausmą, kurį kuria architektūros, gamtos ir ekspozicijos visuma.

Šopeno haiku – taip skamba solinė programa, kurią klausytojai išgirs Trakų pilies Didžiojoje menėje. Kodėl haiku? Ką norite šia programa perduoti publikai?

Aš šiuo metu gyvenu dideliame greityje, tempe (tikiu, kad nesu tokia viena). Atėjo laikas sustoti, tik... nežinau kaip. Haiku – trumpas, tikslus japonų poezijos žanras – mane visada žavėjo žodžių taupumu ir skambesiu. Koncerto programoje muzikos haiku yra fortepijono poeto Frederiko Šopeno preliudai (op. 28). Iki romantizmo epochos preliudo žanras tarnavo didesnės apimties kūriniui: jo paskirtis buvo „įvesti“ klausytoją į norimą nuotaiką, sužadinti jausmus. Fortepijono magas F. Šopenas „užkėlė“ preliudą ant muzikos pjedestalo kaip išbaigtą, jautriausius širdies tonus suvirpinančią improvizaciją, kurios trumpa trukmė nekeičia išgyvenamo jausmo gelmės. Tad Šopeno haiku – koncertas dedikuotas akimirkos jausmui.

Ką norėtumėte pasakyti šį interviu skaitančiam klausytojui, pakviesdama atvykti į savo koncertą Trakų pilyje?

Kviečiu atvykti ir duoti sau laiko muzikoje išgirsti save.

Koncertas vyks š. m. rugpjūčio 31 d., šeštadienį, 19 val. Trakų pilies Didžiojoje menėje. Programoje skambės F.Šopeno rinktiniai preliudai op. 28 ir etiudai op. 10, 25.
Bilietus įsigyti galima tiketa.lt arba renginio vietoje.

Evelina Kislych-Šochienė

E. Andrejevaitės asmeninio archyvo nuotr.

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image