Spalio 8–27 d. tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ prie ekranų kvietė tikrų istorijų – rinktinės dokumentikos – mėgėjus. Prie šio festivalio tradiciškai prisijungė ir Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka – jos lankytojai galėjo žiūrėti festivalio filmus nemokamai.
Virtualioje festivalio kino salėje esančius virš penkiasdešimt filmų galima buvo nemokamai žiūrėti bibliotekoje, prisijungus prie kompiuterių. Patogiam filmų žiūrėjimui prie kiekvieno kompiuterio integruotos ausinės, o laiką filmo peržiūrai žiūrovai galėjo pasirinkti individualų. Biblioteka su „Nepatogiu kinu“ organizavo ir keletą specialių seansų.
Spalio 8 d. bibliotekoje festivalis atidarytas pristatant nacionalinę premjerą – kino filmą „Šventiesiems stebint“ (rež. Sergej Orlov, Lietuva, 2024). Filme pasakojama apie tai, kad nuo pat 2014 m. Krymo aneksijos ukrainietis menininkas Oleksandras Klimenko kartu su žmona Sofija Atlantova tapo ikonas ant šovinių dėžių. Organizuodamas parodas ir pardavinėdamas savo darbus visame pasaulyje, didesnę surinktų lėšų dalį menininkas skiria savanorių medikų organizacijai. Šalia Oleksandro šiame pasakojime regime ir atsidavusius medicinos darbuotojus, karininkus, eilinius žmones išlaisvintose Ukrainos teritorijose. Filme herojai pristatomi kaip didvyriai, kurie neketina nuleisti rankų ir žada niekada nepasiduoti. Po filmo peržiūros vyko virtualus susitikimas su juostos režisieriumi Sergejumi Orlovu, kurį kalbino rašytojas, „Nepatogaus kino“ programos sudarytojas Narius Kairys. Režisierius pasakojo apie kino juostos idėją, filmo kūrimo užkulisius, sudėtingą situaciją Ukrainoje. Bibliotekoje filmą regėjusius žiūrovus ekrane pasakojama istorija itin palietė ir sujaudino. Susirinkusieji filmą apibūdino „stipriu“. Viena žiūrovė paatviravo, kad niekada nerėmusi jokių organizacijų, paveikta šio filmo, kiek tik galės prisidės prie organizacijų, teikiančių pagalbą Ukrainai, rėmimo. Taigi, Trakuose filmo peržiūra paliko ryškų pėdsaką žiūrovų širdyse. Filmo siunčiama žinutė pasiekė adresatus.
Spalio 10 d. į biblioteką sugužėjo gimnazistai. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 9c ir 11b kl. moksleiviai kartu su lietuvių kalbos mokytoja Sigita Misevičiene ir biologijos mokytoja Sigita Zalitiene dalyvavo filmo „Noriu kažką jausti“ (rež. David Borenstein, Danija, 2024) peržiūroje. Filmas pasakoja apie socialinių tinklų ir naujienų puslapių kūrėjus, kurie sėkmingai manipuliuoja mūsų emocijomis ir melagingomis antraštėmis. Kyla klausimai, kodėl naršymas palieka mus tuščius ir bejausmius? Ir kaip tai pakeisti? Filmas kalba apie emocinį atbukimą persisotinus skaitmeninės informacijos. Todėl labai svarbu internete kliautis tik patikima, patikrinta ir objektyvia informacija, kad nepakliūtume į sukčių, melagienų ir propagandos tinklus. Turime ugdytis medijų ir informacinio raštingumo kompetencijas, gebėti kritiškai vertinti informaciją. Spalio 11 d. į šio filmo peržiūrą susirinko Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 7a kl. moksleiviai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Ieva Basevičiene ir Laimute Adomavičiene. Filmo turinys labai aktualus medijų ir informacinio raštingumo ugdymui.
Spalio 23 d. bibliotekos lankytojai buvo pakviesti į filmo „Ar man čia yra vietos?“ (rež. Jarmila Štuková, Čekija, 2023) peržiūrą ir diskusiją po jo. Buvęs vaikinas filmo heroję Martiną apipylė rūgštimi, atimdamas regėjimą ir fizinį grožį. Tačiau tai, kas būtų katastrofa kitam žmogui, jai suteikia ryžto atrasti naują gyvenimo prasmę. Filmas labai sujaudino ir palietė. Itin sukrečianti, bet tuo pačiu ir įkvepianti istorija. Pagrindinės veikėjos Martinos ryžtas ir drąsa siekti savo tikslų bei priimti sudėtingus iššūkius ir troškimas patirti gyvenimo džiaugsmą nepalieka abejingų. Po filmo vyko labai įdomus ir aktualus virtualus pokalbis su Lietuvos žmogaus teisių centro vadove Jūrate Juškaite ir Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro vadove Dalia Puidokiene. Buvo aptariamos įvairios smurto formos tiek artimoje, tiek ir ne artimoje aplinkoje, pateikti pagalbą teikiančių organizacijų kontaktai.
Tris savaites džiuginęs rinktinių filmų gausa, „Nepatogus kinas“ atsisveikino iki kitų metų. Kalendoriuje pasižymėsime spalio mėnesį ir su nekantrumu lauksime naujų nesuvaidintų istorijų.
Akvilė Narbutienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė