Iš viso rezultatų:

Bendroji informacija apie koronavirusą

Kas yra koronavirusai? Koronavirusai yra didelė virusų šeima, galinti sukelti ligas gyvųnams ir žmonėms. Dėl koronaviruso žmonės jaučia peršalimo simptomus, jiems atsiranda kvėpavimo takų infekcijos. Covid-19 – naujai atrastas virusas. Virusams dauginantis neretai vyksta mutacijos, kurios gali padidinti viruso plitimo greit, atsparumą imuniniams mechanizmams ir kitas savybes. Šiuo metu Lietuvoje nustatytos keletas naujų atmainų – britiškoji, Pietų Afrikos ir kt.

Kaip plinta koronavirusas? Covid-19 virusas pirmiausia plinta seilių lašeliais arba išskyromis iš nosies, kai užsikrėtęs asmuo kosįja ar čiaudėja. Užsikrėsti galima ir liečiant įvairius Covid-19 užkrėstus paviršius. Dažnai koronavirusas perduodamas artimo sąlyčio su sergančiuoju Covid-19 metu, todėl geriausias būdas užkirsti kelią ir sulėtinti Covid-19 plitimą – laikytis saugių atstumų, dažnai plauti ar dezinfekuoti rankas ir neliesti veido.

Kada žmogus laikomas turėjusiu sąlytį? Turėjusiu sąlytį laikomas žmogus, kuris bendravo su asmeniu, turinčiu patvirtintą koronavirusinės infekcijos diagnozę, nesvarbu ar ji besimptomė, ar žmogui pasireiškė COVID-19 būdinga simptomatika. Jeigu žinote, kad buvote šalia ar bendravote su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu, labai svarbu įvertinti riziką.
Jeigu turėjote didelės rizikos sąlytį ir su Jumis nesusisiekė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistas ar negavote SMS žinutės, užpildykite sąlytį turėjusių asmenų anketą internetu. Kai yra įvykęs sąlytis su asmeniu, turėjusiu tiesioginį kontaktą su sergančiuoju COVID-19 („kontakto kontaktas“ arba tretinis kontaktas), rizika užsikrėsti koronavirusine infekcija minimali.
Sąlytį su sergančiuoju turėjusiems žmonėms izoliacija taikoma 14 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos, jei laboratorinis tyrimas neatliekamas. Saviizoliacija gali būti trumpinama ne anksčiau kaip 10 izoliavimo dieną, atlikus laboratorinį koronaviruso tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą.

Kokie simptomai būdingi Covid-19? Dažniausi COVID-19 simptomai yra karščiavimas, sausas kosulys ir nuovargis. Kiti, rečiau pasitaikantys, simptomai, kurie gali pasireikšti kai kuriems pacientams – viso kūno skausmai, nosies užgulimas, galvos skausmas, konjunktyvitas, gerklės skausmas, viduriavimas, skonio ar kvapo praradimas arba odos išbėrimas, rankų ar kojų spalvos pakitimai.
Šie simptomai paprastai būna nestiprūs ir prasideda palaipsniui. Kai kurie žmonės gali užsikrėsti ir jausti tik labai nežymius simptomus ar jų nejausti iš viso.

Turėjau/manau, kad turėjau kontaktą su sergančiu asmeniu. Ką daryti? Asmenys, kurie turėjo sąlytį su sergančiais koronavirusine infekcija (COVID-19), ir jei pasireiškė ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), nedelsiant turi kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefono numeriu 1808. Jei ligos simptomų nejaučiate, savo duomenis pateikite NVSC elektoriniu būdu užpildydami anketą ČIA (https://nvsc.lrv.lt/salyti-turejusiu).
Pateikę duomenis, laukite NVSC specialistų, atliksiančių individualų rizikos vertinimą, skambučio.
Jei žmonės sužino, kad turėjo sąlytį su sergančiuoju koronavirusu, jie privalo izoliuotis, nelaukdami atskirų nurodymų.
Žmonės, turėję sąlytį su sergančiuoju COVID-19, NVSC specialistų skambučio turėtų laukti kelias dienas. Jei jie vis dėlto nepaskambina, žmonės turėtų kreiptis į NVSC telefonu (8 5) 264 9676 ir informuoti apie turėtą sąlytį bei laukti tolimesnių NVSC nurodymų.

Kada reikia dėvėti medicininę kaukę? Kaukių galima nedėvėti atvirose erdvėse, kai šalia 2 m spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius. Kaukių taip pat galima nedėvėti:

  • Kai yra sportuojama;
  • Aukšto meistriškumo sporto pratybose;
  • Paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke;
  • Neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį;
  • Vaikams, vyresniems nei 6 metai, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas, jiems esant ugdymo įstaigose ir (ar) jų teritorijose netaikomas reikalavimas dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones).

Kaukę būtina dėvėti apgyvendinimo vietų bendrojo naudojimo patalpose, teikiant leidžiamas kontaktines paslaugas. Kaukes būtina dėvėti uždarose vietose.

Rekomenduojama dėvėti kaukę privačioje asmeninėje šventėje, jei tokia rengiama, ar bendraujant su kitos šeimos/ namų ūkio nariais.

Kodėl reikalingos vakcinos nuo Covid-19? Vakcinos nuo Covid-19 yra vaistai, kuriais siekiama apsaugoti nuo koronavirusinės infekcijos, sukeliant imuninį organizmo atsaką – antikūnius. Virussui patekus į organizmą antikūniai identifkuoja svetimkūnį, pradeda kovoti su liga ir greičiau pašalinti ją iš organizmo.

Kaip jausiuosi po skiepo? Po vakcinacijos gali jaustis nuovargis, skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas, tačiau paprastai šie simptomai praeina po kelių dienų. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą (taip pat į vakciną nuo COVID-19 ligos) galite pranešti tiesiogiai internetu, prisijungus čia (https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv) arba nemokamu telefonu 8 800 73 568.
Šalutinis poveikis rodo, kad vakcina veikia ir skatina imuniteto formavimąsi. Jei po savaitės simptomai neišnyksta ar pasireiškia sunkesni simptomai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją, dėl prastos savijautos jūs galite gauti nedarbingumą.

Atgal
Projekto vertė
Projekto laikotarpis