Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Gegužė
    2019     
Susitikimas su istorijos liudininku Romualdu Rudziu
2019-03-14

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse Lentvario miesto bibliotekoje vyko susitikimas su Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signataru Romualdu Rudziu.


Renginio metu jaunimas turėjo puikią progą susipažinti ir padiskutuoti su tikru istorijos dalyviu ir liudininku. Diskusija vyko ne tik istoriniais klausimais, buvo paliestos ir šių dienų aktualijos. Ypatingai svečią jaudina ir neramina dabartinė Lietuvos migracija, kuri šiuo metu, deja, dar nesuvaldyta. Pasiteiravus gimnazistų, ar jie norėtų išvykti, keletas jų pakėlė rankas, nes baigę mokyklą norės studijuoti svetur.

Jaunimas domėjosi ir pateikė svečiui įvairius asmeninius bei susijusius su politika ir istorija klausimus. Paklausus, kaip tapo signataru, Romualdas Rudzys atsakė: „Nėra ir nebuvo jokio išskirtinio mano kelio į Kovo 11-ąją. Tai – neabejotinas lietuvių tautos, Lietuvos žmonių ryžtas ir nuopelnas, jų atsakomybė, jų drąsa, jų apsisprendimas, mano parašu pažymėtas jų pasirinktas kelias į Nepriklausomybę“.

R. Rudzys gimė 1947 metų birželio 9 dieną. Tą pačią dieną pakrikštytas Butrimonių bažnyčioje. Duotas jam Romualdo vardas – bažnyčioje tuo metu buvusio klieriko, vėliau tapusio kunigu, Romualdo Šalčiūno, jo krikšto tėvo. Kunigo laiškai jam, paaugliui, įsiminė visam gyvenimui, o įskiepytos vertybės lydi iki dabar. Augo Romualdas darnioje tėvų Vladislavo ir Janinos šeimoje. Buvo jie keturiese: trys broliai ir sesuo. Tėvas, be galo darbštus amatininkas, stalius, mama – gera šeimininkė, dievobaiminga moteris. Tėvas visada tikėjo, kad jo vaikai sulauks laisvos nepriklausomos Lietuvos ir jo žodžiai išsipildė.

Svečias pasidalino prisiminimais apie mokyklą, mokytojus. R.Rudzys baigė Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnaziją, lietuvių kalbą jam dėstė pats Motiejus Šimelionis. Jis buvo antros laidos abiturientas, jų laidoje mokėsi du vaikinai ir aštuonios merginos.

Dirbti R. Rudzys pradėjo šešiolikos, įgijo elektriko specialybę, toliau mokėsi ir baigė instituto vakarines studijas. 1964 metais pradėjo dirbti Lentvario kilimų fabrike, 1971–1986 metais Trakų nerūdinių statybinių medžiagų gamybiniame susivienijime. Vėliau buvo paskirtas Lentvario gamyklos „Kaitra“ direktoriumi. Romualdas tą laikmetį prisimena: „Audringai, kupini įvykių prabėgo darbo metai. Tiesioginis pavaldumas Maskvai, sekinantis žmonių darbas ketaus liejykloje, kalinių „speckontingentas“ gamykloje ir tuo pat metu papūtę 1986-ųjų „perestroikos“ vėjai – visa tai suteikė jėgų, energijos ir vilčių kiekvienam iš mūsų“.

2000 metais kartu su kitais rengėjais Romualdas Rudzys sudarė knygą „Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signatarai 1990“. 2000 metais jis buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu.

Susitikimą signataras R. Rudzys baigė, sakydamas šiuos žodžius: „Lietuva jau gyvuoja laisva ir tikiu, kad jau nieks nebepasuks jos kelio atgal.“
 

Rūta Minkevičienė
Trakų viešosios bibliotekos
Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė

komentarų nėra
Jūsų komentaras
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

Trakų rajono savivaldybės merė

Edita Rudelienė